zs

Psal se rok 2019, Lukášovi bylo 10 let, v to odpoledne si povídal s maminkou, když tu náhle začala maminka bojovat o život - postihla ji mozková mrtvice.
Lukáš poslechl maminku a zavolal záchranku. V rozhovoru s operátorem zůstal klidný a popsal všechny důležité okolnosti. Za 18 minut od začátku mozkové mrtvice byla maminka v péči lékařů v nemocnici.
Díky tomu byly dopady této ataky na její život minimální. Lukáš Malík, dnes žák naší 8. třídy, odpovídal na otázky o tehdejších událostech.

Luky, jak na to odpoledne vzpomínáš?
I když se tenkrát stala hrozná věc, vzpomínám na to rád, protože se povedlo mamku zachránit. Vzpomínám na to také s poučením. Jsem rád, že jsem tenkrát zachoval klid.

Uvědomoval sis, že jde skutečně o život a že rychlost pomoci může rozhodnout o zdraví nebo trvalých následcích?
Přemýšlel jsem o tom, co se může stát a že to může být vážné. Běželo mi hlavou, co by se stalo, kdybych něco hned neudělal. Mamka seděla se skloněnou hlavou a moc nereagovala. Opakoval jsem si "hlavně zachovej klid, protože může jít o život". Nakonec se mamce povedlo život zachránit.

Co stres? Operátor se tě ptal na různé doplňující informace ke stavu maminky, chtěl vědět vaši adresu a další informace. Vzpomněl sis na vše?
Jo, vzpomněl jsem si na vše, i když malý stres jsem měl - hlavně když jsem měl říct celou adresu. Ale povedlo se.

Následně o tebe byl poměrně velký mediální zájem. Jak jsi se s tím vyrovnával?
Bylo to pro mě docela velké překvapení. Nejdřív jsem to celé vnímal jako naši soukromou rodinnou věc, ale pak když jsem zjistil, že to záchranáři dali do novin, mi došlo, že jsem vlastně udělal celkem velkou věc a že jsem mamku fakt zachránil.

MF DNES tě ocenila spolu s dalšími osobnostmi jako Čecha roku 2019. Jak vzpomínáš na tohle?
To byl opravdu velký zážitek. Potkal jsem na té akci spoustu známých a slavných lidí z ČR. Setkáním s nimi se mi vlastně i splnil sen. Mohl jsem si s některými i popovídat. Byli tam také různě talentované osobnosti, třeba jedna dívka, která hrála perfektně na klavír. Vzpomínám na to jen v dobrém.

Změnila tato událost s maminkou nějak tvůj život?
Ani moc ne, ale vzpomínka je to silná. Fyzicky to nikoho z nás naštěstí nepoznamenalo, ale došlo mi, že je vlastě hrozně jednoduché někoho blízkého ztratit. Vlastně mi tahle událost vztah s mamkou upevnila a došlo mi, že si mamky i chvil s ní musím vážit.

Máš pro naše čtenáře nějaké poselství?
Jo, važte si blízkých, zachovávejte klid a z podobných událostí se nechte poučit.

Díky za rozhovor, Lukáši! A také díky za tvoji statečnost a pohotovost tenkrát!

Zde se můžete podívat na reportáž o popisované události, kterou natočila CNN Prima News a zde je ke zhlédnutí reportáž z akce Čech roku 2019.

(Jakub Pabián)

V hodinách ČSP se ve 2. pololetí věnujeme základům práce se dřevem. Děvčata vyměnila vařečky, pekáče, šlehače a pánve z 1. pololetí za pily, kladiva, brusky a štětce.
Na rozehřátí jsme se věnovali výrobě dřevěného zápichu do květináče, nyní tvoříme tzv. String art. Jedná se vytváření obrazů za použití dřevěné podložky, hřebíčků a bavlnek.
Na dosavadní pracovní úspěchy sedmaček se můžete podívat v galerii.

(Jakub Pabián)

Ve dnech 11. a 12. 3. naši školu navštívili čtyři Američané - Clark, Sadie, Lee a Abbey z Mississippi. Návštěva je výsledkem spolupráce, kterou škola započala v loňském roce s nadací 10M Foundation.
Tým z Mississippi pod vedením zkušeného Lee navštívil všechny třídy na budově 2. st. a připravil si pro žáky zajímavé povídání o USA, reáliích, zajímavých místech, došlo ale také na osobní vyprávění. Součástí hodin byly i různé hry či aktivity, ve kterých mohli naši žáci ukázat, co se v angličtině již naučili.
Smyslem bylo žáky povzbudit do komunikace v angličtině, což se povedlo.
Do budoucna bychom rádi v podobných návštěvách pokračovali.

(Jakub Pabián)

Na začátku dubna proběhlo krajské kolo dějepisné olympiády, kam se probojovala z okresního kola naše osmačka Štěpánka Volejníková. V krajském kole Štěpánka obsadila pěkné 17. místo (ze 32 účastníků) a byla tzv. úspěšnou řešitelkou testu.

Reprezentanty jsme měli i v únorovém okresním kole zeměpisné olympiády. V kategorii B obsadil 7. místo Aleš Kasal a v kategorii C stejné umístění měl Jan Wiener. Oba byli úspěšnými řešiteli v konkurenci více jak dvaceti a čtyřiceti soutěžících. Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci školy a gratulujeme.

V pondělí 8. dubna někteří úspěšní účastníci okresního kola geologické olympiády z osmé a deváté třídy se zúčastnili krajského kola. Součástí olympiády byl znalostní test a tzv. poznávačka nerostů a hornin.

Krásné třetí místo obsadila v kategorii A (tedy pro základní školy) Anna Borisjuková a ještě lepší druhé místo získala Michaela Pacholková, která díky tomu postoupila do národního kola.

Odpolední část soutěžící strávili na exkurzi v Západní jeskyni pod horou Vápenný. Všem zúčastněným děkujeme za reprezentaci a gratulujeme k výsledkům.

Fotografie zveřejňujeme se svolením Severočeského muzea v Liberci. Celá fotogalerie olympiády je k nahlédnutí zde

Čtyři týmy čtvrťáků po dva měsíce pracovaly na čtyřech divadelních pohádkách. Uhádnete podle fotek, o jaké pohádky šlo? Správnou odpověď naleznete na konci článku.
Nelehká příprava scénáře, výroba kulis, loutek i divadla a nakonec samotný nácvik divadelního představení se vyplatily?

Vyvrcholením byla vystoupení pro předškoláčky z MŠ a pro první až třetí třídu naší školy. Všem divákům se pohádky moc líbily.
Pohádky: O Koblížkovi; Dlouhý, Široký a Bystrozraký; O Červené Karkulce; Zlatovláska a tři medvědi.

(Jana Jánová)

Podkategorie

Kdo se stará o Vaše děti?

Budova MŠ

Budova MŠ

Go to top